Druk Wielkoformatowy

mn-inkCMYK

Pliki w zależności od produktu powinny być przygotowane w ścisłe określony sposób.

Jeżeli masz zamiar przygotować samodzielnie projekt abyśmy go dla Ciebie wydrukowali, najlepiej w formie elektronicznej (mailowo) poinformuj nas o tym a w odpowiedzi dostaniesz gotową makietę z wytycznymi dotyczącymi przygotowania plików projektu.

Masz pytania lub problemy dotyczące przygotowania plików do druku? – służymy pomocą.

 

DRUK WIELKOFORMATOWY – Jak przygotować pliki, kilka wskazówek

1. Formaty wyjściowe plików do druku
Przyjmujemy do druku następujące typy plików:

 1. TIF – najlepszy, zalecany format pliku
  • Skala 1:1,
  • Przestrzeń kolorów CMYK,
  • Zalecana kompresja LZW.
 2. JPG – bardzo dobry, zalecany format
  • Skala 1:1,
  • Przestrzeń kolorów CMYK,
 3. CDR (CorelDRAW do wersji X3) – bardzo dobry i zalecany
  • Wszystkie czcionki zamienione na krzywe,
  • Pliki tylko jednostronicowe. Nie przyjmujemy plików wielostronicowych, w których na poszczególnych stronach będą różne prace do druku. W jednym pliku może znajdować się tylko jedna praca do druku.
  • Skala 1:1,
  • Przestrzeń kolorów CMYK,
  • W przypadku takich plików nie zalecamy stosowania efektów artystycznych np. w postaci cieni i soczewek. Nie mają one dobrego odwzorowania podczas przetwarzania pliku do druku w przestrzeni kolorów CMYK, przez co kolory bardzo często zostają przekłamane, a krzywe zdeformowane (pojawiają się niechciane artefakty),
  • UWAGA: CorelDRAW daje możliwość blokowania obiektów lub warstw celem zabezpieczenia ich przed niepowołaną edycją lub skasowaniem. Niestety zablokowane obiekty nie są również drukowane. Prosimy o sprawdzenie, czy w przesyłanym pliku obiekty nie zostały zablokowane lub umieszczone na warstwach niedrukowalnych.
 4. PSD (Photoshop do wersji CS3)
  • Skala 1:1,
  • Przestrzeń kolorów CMYK.
 5. PDF – akceptujemy, jednak nie zalecamy
  • Wszystkie czcionki zamienione na krzywe (w programie generującym plik PDF),
  • Skala 1:1,
  • Przestrzeń kolorów CMYK,
  • Przyjmujemy tylko pliki jednostronicowe – każda praca do druku powinna być zamieszczona w osobnym pliku. Pliki wielostronicowe, w których na różnych stronach znajdują się poszczególne prace będą odrzucane,
  • UWAGA: Wbrew powszechnie panującej opinii, pliki PDF są najbardziej kłopotliwym formatem, ponieważ zadowalający efekt końcowy wydruku pozwala jedynie dobrze wygenerowany plik z programów graficznych z uwzględnieniem kilku wymagań: kolory CMYK, osadzony profil będzie ignorowany, osadzone czcionki będą ignorowane.
WSZYSTKIE PROJEKTY WYSYŁAMY W SKALI 1:1. W przypadku bardzo dużych formatów dopuszczalne jest wysłanie pliku w innej skali, jednak należy to odnotować w uwagach przy zamówieniu. Prosimy nie zamieszczać w plikach paserów, nadlewek itp.
Projekt powinien znajdować się na jednej stronie – nie przyjmujemy plików wielostronicowych (jeśli zamawiający zamawia dwa bannery 200 x 100 cm, to każdy banner powinien być zapisany w osobnym pliku).
 
2. Przestrzeń kolorystyczna
Wszystkie prace do druku powinny być zapisane w przestrzeni CMYK. Inny model (RGB, CIE, Lab, Grayscale) może odbiegać kolorystycznie od zamierzonego efektu końcowego.
 
3. Rozdzielczość i rozmiar plików
Rozdzielczość plików do druku jest uzależniona od wielu czynników i ma zasadniczy wpływ na jakość wydruku oraz wielkość plików, dlatego zalecamy dopasować ją do docelowej wielkości wydruku, podłoża na którym drukujemy i jego przeznaczenia. W odróżnieniu od offsetu, druk wielkoformatowy nie wymaga dużej rozdzielczości 300 dpi przy wydrukach większych niż format A4.

 1. Siatki mesh i folie OWV mają strukturę, która niweluje wszelkie niedoskonałości rozdzielczości (otwory), przez co pliki drukowane na tych podłożach bez względu na wielkość nie powinny przekraczać rozdzielczości 150 dpi, a w przypadku druku siatek mesh o wielkości kilkunastu metrów kwadratowych zalecamy dodatkowo zmniejszyć rozdzielczość do 50 dpi,
 2. Rozdzielczość maksymalna bannerów to 150 dpi. Wyjątek mogą stanowić bannery, które pełnią funkcję roll-upów, nietypowych zamówień (plansze do gier, mapy, reprodukcje obrazów itp.) ,
 3. Papier blueback – zawsze 150 dpi,
 4. Fototapeta – zalecamy maksymalnie 150 dpi,
 5. Dobór rozdzielczości pozostałych mediów, takich jak folie, jest uzależniony od ich przeznaczenia. Jeżeli zlecają Państwo druk na folii, którą będzie później wyklejana na tablice reklamowe o wielkości około 5 x 3 metry, 2 x 1 metr, 2 x 3 metry – zalecamy rozdzielczość maksymalną 150 dpi. Jeśli chcą Państwo wydrukować naklejki o wielkości papieru A4 lub mniejsze – tylko wtedy można zadeklarować 300 dpi. Jeśli natomiast będą Państwo zlecać druk plakatów o wielkości A3, A2, B3, B1 itp. – zalecamy 200 dpi.

UWAGA: Maksymalny rozmiar pliku,  jaki może zostać przesłany za pomocą poczty elektronicznej , wynosi 20MB. W przypadku większych plików zalecamy skorzystać z popularnych magazynów internetowych tj.: Dropbox, Google Dysk czy We Transfer

UWAGA: Pliki nie spełniające powyższych wymagań, pliki uszkodzone, pliki w innych formatach, pliki nie otwierające się, pliki odrzucone z innych powodów należy zastąpić plikami prawidłowymi.  Reklamacje plików przygotowanych niezgodnie z naszymi wytycznymi nie będą uwzględniane.

Pomoc komputerowa, Pomoc komputerowa Opole, serwis komputerowy, odzyskiwanie danych, przywracanie danych, naprawy komputerów, sieci teleinformatyczne,serwis komputerowy Opole, ochrona danych osobowych, naprawy komputerów Opole <a href=”http://opti-net.pl”> opti-net.pl </a>